list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26 

Here is the list of successful candidates at the recently concluded Nigerian Navy DSSC Course 26 selection interview. Therefore, you are free to chek for your son, brother, sister and daughter. Contratulations, this is the list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26. 

SUCCESSFUL CANDIDATES AT NN DSSC COURSE 26  SELECTION BOARD

 Ser. Application No ABIA STATE Name Department
1             DSSC26/2018/ABI/2162/0058568 Iheanacho  Chidera  Miriam Legal
2             DSSC26/2018/ABI/129/0003700 ADAMAWA STATE Ifokwe Daniel Chinedu Medical
1             DSSC26/2018/ADA/130/0008674 Terrang Atsaktiya Denis ICT
2             DSSC26/2018/ADA/347/0024432 AKWA IBOM STATE Alhassan Muazu Logistics
1             DSSC26/2018/AKW/3070/0072567 Asuquo Enoch Francis Medical
2             DSSC26/2018/AKW/598/0019668 ANAMBRA STATE Idiong Mfon Effiong ICT
1             DSSC26/2018/ANA/774/0014682 Onono Adigwe Hilary Engineering
2             DSSC26/2018/ANA/1296/0025330 BAUCHI STATE Emenahi Gift Chiamaka Hydro
1             DSSC26/2018/BAU/581/0042973 Dauda Jeremiah Jimra Legal
2             DSSC26/2018/BAU/370/0028525 BAYELSA STATE Iliya  Loktah  Peter Logistics
1             DSSC26/2018/BAY/164/0018507 Wurukeseye  Esther  Keme A & B
2             DSSC26/2018/BAY/96/0011100 BENUE STATE Collector Alex Tiboukebulouye Logistics
1             DSSC26/2018/BEN/1211/0030211 Ate Moses Msugh Chaplain
2         DSSC26/2018/BEN/2296/0054143 BORNO STATE Nomnor Joseph Zahemen Logistics
1             DSSC26/2018/BOR/862/0065308 Mamza Ijai Solomon Education
2             DSSC26/2018/BOR/348/0022518 CROSS RIVER STATE Yagdah Hyelni Manu Logistics
1             DSSC26/2018/CRO/77/0003064 Ofem  Jesam  Fidelis A & B
2             DSSC26/2018/CRO/394/0017615 DELTA STATE Effiong Veronica Inyang Info
1             DSSC26/2018/DEL/629/0011346 Akatugba Voke ICT
2             DSSC26/2018/DEL/1888/0034762 EBONYI STATE Luke Zenebo-Ebi Annora A & B
1             DSSC26/2018/EBO/422/0022326 Utome Ceejetan Dubem Engineering
2             DSSC26/2018/EBO/21/0001092 EDO STATE Peter John Okoronkwo Logistics
1             DSSC26/2018/EDO/1853/0040773 Oriaghan John Onomen Engineering
2             DSSC26/2018/EDO/688/0015082 EKITI STATE Imarhia  Aimuamwosa Medical
1             DSSC26/2018/EKI/234/0008219 Abdulah Ibrahim  Abiodun Medical
2         DSSC26/2018/EKI/475/0017435 ENUGU STATE Olonisakin Toluwalope Adenike A & B
1             DSSC26/2018/ENU/928/0028019 Okafor  Uchenna Joachin Medical
2 DSSC26/2018/ENU/195/0005989 FCT Onu Charles Chukwuebuka Logistics
1             DSSC26/2018/FCT/36/0005763 GOMBE STATE Emmanuel Akpajeshi  Pmape Engineering
1             DSSC26/2018/GOM/226/0021996 Boaz Abeza Gimba Chaplain
2             DSSC26/2018/GOM/69/0007528 IMO STATE Yunusa Edner Education
1             DSSC26/2018/IMO/1038/0016924 Agiriga Chizurum Acho Medical
2             DSSC26/2018/IMO/1682/0025982 Acholonu Claudina Nnenna Medical
list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26

list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26 

JIGAWA STATE

1            DSSC26/2018/JIG/21/0001822 Ilyasu Abubakar Legal
2         DSSC26/2018/JIG/208/0021069 KADUNA STATE Yusuf  Abdulmalik Engineering
1             DSSC26/2018/KAD/179/0007650 Ibrahim Adamu Mailafiya ICT
2             DSSC26/2018/KAD/527/0022115 KANO STATE Francis Zitungdung Logistics
1             DSSC26/2018/KAN/257/0012752 Moh`d Najib Idris ICT
2             DSSC26/2018/KAN/831/0039832 KATSINA STATE Danduwa Tahir Ismail Yusuf ICT
1             DSSC26/2018/KAT/836/0057187 Jamil Umar Umar ICT
2         DSSC26/2018/KAT/212/0014955 KEBBI STATE Abdullahi Babangida Logistics
1             DSSC26/2018/KEB/162/0017554 Mohammed Mansir Info
2             DSSC26/2018/KEB/217/0022831 KOGI STATE Barade Aminu ICT
1            DSSC26/2018/KOG/99/0002190 Abdulkarim  Victor Adinoyi ICT
2             DSSC26/2018/KOG/8241/0016559 KWARA STATE Olomefa Femi Peter Seaman
1             DSSC26/2018/KWA/2249/0057502 Ako Olabode Legal
2             DSSC26/2018/KWA/563/0012969 LAGOS STATE Amin Bashir Muhammad Education
1             DSSC26/2018/LAG/735/0040810 Jokomba Abdulrasheed Olawale Hydro
2         DSSC26/2018/LAG/856/0049154 NASARAWA STATE Agboola Najeem Olakunle Engineering
1            DSSC26/2018/NAS/25/0001419 Zam Obed A & B
2             DSSC26/2018/NAS/123/0008736 NIGER STATE Thomas Lois Vaku ICT
1             DSSC26/2018/NIG/1248/0080692 Umar Nasiru Mohammed ICT
2             DSSC26/2018/NIG/460/0029240 OGUN STATE Jibrin Abbas Chadondaji A & B
1             DSSC26/2018/OGU/1765/0039996 Okedairo Olusegun Anthony Engineering
2         DSSC26/2018/OGU/151/0002732 ONDO STATE Bamgbose Peter Dare Information
1             DSSC26/2018/OND/142/0002939 Arowojolu Olusegun Emmanuel Engineering
2             DSSC26/2018/OND/2162/0056401 OSUN STATE Ajagunna Muhammed Adeleye Medical
1             DSSC26/2018/OSU/1325/0022674 Aremu Akinlabi Sodiq Hydro
2             DSSC26/2018/OSU/53/0000794 OYO STATE Daniel Emmanuel Seun Engineering
1             DSSC26/2018/OYO/1251/0024216 Adeyemo Felix Segun Logistics
2             DSSC26/2018/OYO/1373/0027234 PLATEAU STATE Oyetunde John Oluwatobiloba ICT
1             DSSC26/2018/PLA/126/0010157 Danaan Freedom Andirias Medical
2             DSSC26/2018/PLA/340/0027558 RIVERS STATE Ashindam Lincoln Sunday Engineering
1             DSSC26/2018/RIV/402/0015264 Dans Emmanuel Tamunomiebaka Medical
2             DSSC26/2018/RIV/696/0026103 SOKOTO STATE Alasomuka Emmanuella Ibiye HRM
1             DSSC26/2018/SOK/210/0034603 Almustapha Babangida Medical
2             DSSC26/2018/SOK/18/0002067 TARABA STATE Sani Khalid Buhari ICT
1             DSSC26/2018/TAR/119/0009644 Bala Ishaya Medical
2             DSSC26/2018/TAR/686/0051764 John Dauda Education

list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26 

YOBE STATE

1             DSSC26/2018/YOB/47/0004533 Ado Hamza Abdullahi Medical
2             DSSC26/2018/YOB/657/0067955 ZAMFARA STATE Ibrahim  Muhammed  Auwal ICT
1             DSSC26/2018/ZAM/24/0002002 Dahiru Yunus Engineering
2             DSSC26/2018/ZAM/23/0001885 Kabiru Muazu ICT

list of successful candidates for Nigerian Navy Direct Short Service Commission Course 26 

Apply Also For:

They re to report for training at Nigerian Naval College, Onne Port Harcourt on Monday 11 February 2019 from 0800 (8am). Get the list here.

Remember that if your person is not there by 6 pm on Wednesday 13th February 2019 he/she will not be accepted for training.

Click here for other information